Aktualności

Jeżeli matka dziecka jest mężatką istnieje domniemanie prawne, że ojcem dziecka jest jej mąż. Domniemanie to odnosi się również do sytuacji, gdy dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa. Przy czym jeśli dziecko urodziło się przed upływem tego terminu, ale po zawarciu nowego związku małżeńskiego przez matkę, domniemywa się, że dziecko pochodzi od drugiego męża matki (art. 62 §1 i 2 KRiO).

Domniemania te mogą zostać obalone jedynie w formie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

Legitymacja czynna i bierna, czyli kto i przeciwko komu może wystąpić z takim powództwem?

– matka dziecka przeciwko dziecku i mężowi,

– domniemany ojciec dziecka przeciwko dziecku i matce,

– dziecko, po dojściu do pełnoletności, przeciwko matce i mężowi swojej matki.

Z powództwem można wystąpić jedynie w ściśle określonym czasie:

– matka może wystąpić z powództwem w terminie 6 miesięcy od urodzenia dziecka (art. 69 §1 KRiO),

– domniemany ojciec dziecka – w terminie 6 miesięcy od dnia w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka (art. 63 KRiO),

– dziecko w ciągu 3 lat od momentu dojścia do pełnoletności ( art. 70§1 KRiO).

Nie można wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka.

Nadto, z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa może wystąpić prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego (art. 86 KRiO). Wytoczenie powództwa przez prokuratora nie jest ograniczone żadnym terminem, aczkolwiek również nie może nastąpić po śmierci dziecka.

Co ważne z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa nie może wystąpić mężczyzna, który faktycznie jest ojcem dziecka. Powinien on zwrócić się o pomoc do prokuratora.

Kontakt

  • Kancelaria Adwokacka
    Ewelina Papaj-Gajek
  • ul. Przemysłowa 10 pok. 124 I piętro
    40-020 Katowice
    ( koło CH Belg )
  • +48 512 229 519
  • NIP: 656 226 40 26
  • ING Bank Śląski S.A.
    Nr konta: 65 1050 1214 1000 0097 0112 7145